Приемането ни в Шенген е дипломатическа работа на правителството ни!

    Радан Кънев по отношение на влизането ни в Шенген." Аз не възразявам да започнем с Шенген, понеже е лесен отговорът." ЕП според него няма никакво отношение към членството ни в Шенген. Това, което не може да се преодолее е изцяло дипломатическа работа на българското правителство. Това коментира пред журналисти в Страсбург евродепутатът Радан Кънев. Крайно време е българското правителство да комуникира с медиите и гражданите, за да е ясно, че Европейският парламент няма никакво отношение по членството на България в Шенген, каза той.„Европейският парламент се е произнесъл десетки пъти за 11 години по един и същи начин, че подкрепя кандидатурата на България за Шенген. Това, което не може да се преодолее, е съпротивата на някои европейски правителства“, каза Кънев. Според него българското управление първо трябва да убеди европейските ни партньори, че корупцията в България, която е факт, не пречи на способността ни да си пазим границата и да намери начин те да бъдат въвлечени в решаването на тези проблеми, което е напълно възможно в рамките на ЕС, включително да търси помощ за борбата с корупцията от тези държави, което също е напълно възможно“
   Декларацията, която подписахме българските евродепутати е един политически жест, който правим, за да покажем, че българското общество е единно по темата, но това не може да компенсира дипломатическата работа на ниво министерства на вътрешните работи, на външните работи, която явно не е свършена. Според Радан Кънев основната причина за съпротивата на някои държави срещу приемането ни в Шенген, е фактът, че Европа се намира под засилен мигрантски натиск. Това увеличава вътрешното напрежение в обществата и управляващите политици трябва да отговорят.
   По горещата тема дали Румъния може да бъде приета без България в Шенген, Кънев заяви,че това не изглежда реално през декември, но, че това е риск, който не може да се изключи, но по отношение на България би бил стратегически кошмар.Това означава, че българското членство в ЕС ще бъде крайно непълноценно. „Това е риск, който на всяка цена трябва да бъде предотвратен от България. Ние европейска политика почти не правим на правителствено ниво“, заяви още евродепутатът. Нашата политика е покъртително пасивна, има неизползвани инструменти, за да реализираме потенциала си на държава членка. България е на дъното на тази класация. Швеция е от най-активните държави в създаване на европейското законодателсвто, както и Чехия, например.
   Една държава, която изглежда неуправляема и продължаващата политическа криза в България може да компрометира и усилията за влизането на страната ни в Еврозоната. Големият проблем е доверието - оценката за риска, която България носи за всяка държава в съюза.
   „Моята скромна прогноза е, че ако България не реши политическата си криза, няма да влезе в Еврозоната през 2024 година“, заяви Радан Кънев. България е високорискова държава в момента. Проблемът не технически. Проблемът е политически - от една страна политическия популизъм вътре в тези страни, от друга страна е това, което те използват като повод в този свой вътрешнополитичеки разговор не е техническата готовност на България, а е политически готовност - нивата на корупция, които компроментират сигурността външната граница. Но това са проблеми, които могат да се осъществят с дипломатическа работа, а не с мрънкане. Надявам се, заяви Радан Кънев, че българското правителство може да убеди партньорските държави, че ние имаме своето място в Шенген, и да поеме съответните ангажименти, включително участие на техни представители в граничния контрол, включително съдействие в правосъдната ни реформа, защото проблемите свърховенството на правото също непрекъснато се издигат като проблеми. Но това са проблеми могат да се реша с партньорство, а не с изолация, добави българския евродепутат.